Tampere 32nd International Short Film Festival - Alternative navigation at the bottom of page
    Etusivu
    Ohjelmakartta
    Kilpailut
    Ohjelmisto
      Kotimainen kilpailu
      Kansainvälinen kilpailu
      Indonesia
      Australia
      Orson Welles
      Jay Rosenblatt
      Phil Mulloy
      Totti Carlander
      Marja Pensala
      Arkiston aarteet
      Pälsi & Jäger
      Ylen arkisto
      Planeetta Logos
      Raittius vai humala
      Pikku Kakkonen
      25 vuotta

      Resfest
      Micromovies
      The Hire
      Musiikkidokumentit
      Pitkä yö
      Tähdenlentoja
    
  Roskaelokuvafestivaali
      ETO
      Kotimaiset
      musavideot

      Suomalainen
      videotaide

      Jasso-kissa kohtaa
      Riekun ja Raikun

      Mediakoulut
    Micromovies Seminaari
    Yhteistyö
    Yhteystiedot
    Festival News
    Press





   In English
MUSIIKKIDOKUMENTIT:

Bluesia: I Put a Spell on Me
Punk-muisteloja:
Teenage Kicks - The Undertones
Punkahtavaa irkkumeininkiä:
If I Should Fall from Grace
Hiphop-menoa: Scratch

Kauhurokin isä

Blues on pääosassa Nicholas Triandafyllidiksen ohjaamassa musiikkidokumentissa I Put a Spell on Me, joka kertoo eksentrisen laulajan Screamin Jay Hawkinsin elämästä. Kun Elviksen lantioliikkeitä vielä paheksuttiin 50-luvulla, Hawkins toi lavalle niin ruumisarkun kuin pääkallojakin. Aikaansa edellä olleen rokkarin läheiset ystävät Diamanda Galas, Jim Jarmusch, Bo Diddley ja The Fuzztones vokalisti Rudi Protrudi muistelevat maailman ensimmäisen kauhurokkarin uraa.

I Put a Spell on Me: 5.3. klo 21, Pakkahuone & 9.3. klo 23, Pakkahuone


Punk-pop legendat

Punkin ystäviä hemmotellaan Tom Collinsin ohjaamalla Teenage Kicks -dokumentilla, joka kertaa irlantilaisen The Undertonesin tarinan. Yhtyeen jäsenet Feargal Sharkey, Michael Bradley, Bill Doherty ja O`Neillin veljekset - John ja Damien - kokoontuvat yhteen muistelemaan 70-luvun hurjaa teinikapinaa. Elokuvan haastatteluista vastaa legendaarinen BBC radiojuontaja John Peel. Mukana on myös runsaasti ennennäkemättömiä livepätkiä The Undertonesin uralta.

Teenage Kicks - The Undertones: 7.3. klo 23, Pakkahuone


Kaikki hip-hopista

Doug Prayn ohjaama Scratch on helmi jokaiselle hip-hopista ja DJ kulttuurista kiinnostuneelle. Elokuva sukeltaa syvälle hip-hopin historiaan, nykytilaan ja näyttää suuntaa myös tulevaisuudelle. Loistavan arkistomateriaalin lisäksi elokuvassa haastatellaan kaikkia hip-hopin suurimpia tähtiä, kuten Afrika Bambaataa, DJ Qbertia, Jazzy Jeffiä ja monia muita, jotka kaikki lupaavat rytmin ja riimityksen juhlaa katsojille.

Scratch: 9.3. klo 21, Pakkahuone


Renttujen kuningas

Elämän makuinen musadokumentti If I Should Fall From Grace kertaa rocklegenda Shane McGowanin tarinan. Irlantilaista kansanmusiikkia ja punkkia yhdistelevä McGowan tunnetaan parhaiten The Pogues yhtyeen johtohahmona, mutta myös kynttilää molemmista päistä polttavana alkoholistina. Itsetuhoisen juoppolallin lisäksi elokuvassa esiintyy myös Nick Cave ja Sinead O'Connor.

If I Should Fall from Grace: 6.3. klo 21, Pakkahuone







Takaisin ohjelmistosivulle >>    



 Etusivu | Kilpailut | Ohjelmisto | Festival News | Yhteistyö | Yhteystiedot |

© Tampereen elokuvajuhlat - PL 305, 33101 Tampere - office@tamperefilmfestival.fi
..