29.1.2009

THE INTERNATIONAL COMPETITION 2009


Argentina | Australia | Austria | Brazil | Bulgaria | Canada | China | Colombia | Croatia | Denmark | Finland | France | Germany | Hungary | Iceland | India | Iran | Israel | Jordan | Lithuania | Mexico | New Zealand | Paraguay | Poland | Romania | Russia | Singapore | Spain | Sweden | Switzerland | Thailand | Turkey | Ukraine | United Kingdom | Uruguay | Vietnam | Zimbabwe

ARGENTINA

EL EMPLEO | Santiago "Bou" Grasso | A | 6' | 2008

AUSTRALIA

SHOCKWAVES | Serge Ou | F | 18' | 2008

AUSTRIA

FAWN | Christoph Rainer | E | 6' | 2007

BRAZIL

COCAIS, A CIDADE REINVENTADA | Ines Cardoso | D | 14' | 2008

COTIDIANO | Joana Mariani | F | 17' | 2008

OS SAPATOS DE ARISTEU | Rene Guerra | F | 17' | 2008

TERRA | Sávio Leite | A | 8' | 2008

BULGARIA

SEMEEN PORTRET | Dimitar Sardzhev | F | 29' | 2008

CANADA

DRUX FLUX | Theodore Ushev | A | 5' | 2008

NEXT FLOOR | Dennis Villeneuve | F | 12' | 2008

LES RÉFUGIÉS | Emile Proulx-Cloutier | F | 24' | 2008

CHINA

FINE BLACK | Jianqiang Xue | F | 7' | 2008

TWENTY-FIVE PATIENTS OF DR. JIA | Hongjun Wang | D | 30' | 2008

COLOMBIA

PASAJERO | Oscar Javier Orjuela Pardo | A | 10' | 2008

CROATIA

ONA KOJA MJERI | Veljko Popovic | A | 7' | 2008

DENMARK

FRAKKEN | Bjřrn Kopp | F | 13' | 2008

FINLAND

BETWEEN DREAMS | Iris Olsson | D | 11' | 2008

GHOSTS | Jan Ijäs | D | 15' | 2008

HANASAARI A | Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen | D | 15' | 2008

FRANCE

COAGULATE | Mihai Grecu | E | 6' | 2008

CORPUS/CORPUS | Christophe Loizillon | D | 26' | 2008

DIX | BIF | A | 7' | 2008

PLANET A | Momoko Seto | A | 7' | 2008

GERMANY

COSMIC STATION | Bettina Timm | D | 30' | 2008

WAS ÜBRIG BLEIBT | Fabian Daub, Andreas Gräfenstein | D | 13' | 2008

WAS WEISS DER TROPFEN DAVON? | Jan Zabeil | D | 12' | 2007

HUNGARY

ARC | Ferenc Cakó | A | 8' | 2008

IMADSAG | Sándor Mohi | D | 27' | 2007

KJFG NO. 5 | Alexei Alexeev | A | 2' | 2008

ICELAND

SMÁFUGLAR | Rúnar Rúnarsson | F | 15' | 2008

INDIA

JYOTSNA - THE OBSCURED MOONLIGHT | Giti Mugdha Sahani | D | 7' | 2008

PURNA VIRĂMA | Ujjwal Utkarsh | D | 12' | 2008

IRAN

ARAYESHGAR BAGHDAD | Massoud Bakhshi | F | 12' | 2008

THEIR LIFE IS SOMEWHERE ELSE! | Mona Rafazaden | D | 13' | 2008

ZEESTAN | Mahmoud Falavarjani | D | 10' | 2007

ISRAEL

EXCERPT | Guli Silberstein | E | 4' | 2008

JORDAN

THE VIEW | Hazim Bitar, Rifqi Assaf | F | 15' | 2008

LITHUANIA

GĖLĖS | Giedrius Zubavičius | F | 27' | 2009

MEXICO

ROMA | Elisa Miller | F | 25' | 2008

TIERRA Y PAN | Carlos Armella | F | 8' | 2008

NEW ZEALAND

MOKOPUNA | Ainsley Gardiner | F | 12' | 2008

PARAGUAY

AHENDU NDE SAPUKAI | Pablo Lamar | F | 15' | 2008

POLAND

POLOWA MNIE | Justyna Tafel | D | 11' | 2008

SZKLANA PULAPKA | Pawel Ferdek | D | 15' | 2008

UNIVERSAL SPRING | Anna Karasinska | F | 16' | 2007

ROMANIA

MEGATRON | Marian Crisan | F | 14' | 2008

RUSSIA

KAK STAT STERVOI | Alina Rudnitskaya | D | 29' | 2007

MALCHIK | Dmitry Geller | A | 16' | 2008

PAL/SECAM | Dmitry Povolotsky | F | 14' | 2008

TIMEWARP | Mikhail Zheleznikov | E | 15' | 2008

SINGAPORE

HAZE | Anthony Chen | F | 15' | 2008

SPAIN

FAMILIA 068 | Toni Edo, Rubén Margalló | D | 27' | Espanja | 2008

SWEDEN

LÖGNER | Jonas Odell | A | 13' | 2008

VALBORG | Sanna Lenken | F | 15' | 2007

SWITZERLAND

BEHEADING OF A SMILING DOG | Georg Lendorff | F | 7' | 2008

THAILAND

ORCHESTRA | Nilthamrong Jakrawal | D | 22' | 2008

TURKEY

BEKLEYIŞ | Emine Emel Balci | F | 14' | 2008

UKRAINE

DIAGNOZ | Myroslav Slaboshpytskiy | F | 15' | 2009

UNITED KINGDOM

ELECTREECITY | Sarah Davison, Sarah Duffield-Harding | A | 3' | 2008

FIVE POUND HOLLYWOOD | Gillian Pachter | F | 15' | 2008

JAMES | Connor Clements | F | 17' | 2008

LOVE YOU MORE | Sam Taylor-Wood | F | 15' | 2008

PHOTOGRAPH OF JESUS | Laurie Hill | A | 7' | 2008

TIME IS RUNNING OUT | Marc Reisbig | A | 7' | 2007

TOP GIRL | Rebecca Johnson | F | 18' | 2008

WALLACE AND GROMIT - A MATTER OF LOAF AND DEATH | Nick Park | A | 29' | 2008

URUGUAY

CORREDORES DE VERANO | Leticia Jorge, Ana Guevara | F | 12' | 2008

VIETNAM

THEO HUONG DEN MA DI | Thien Do | F | 22' | 2008

ZIMBABWE

INFLATION | Christina Anderson | F | 2' | 2008

MORE INFORMATION

Jukka-Pekka Laakso, Festival Director
tel. +358 3 214 1143 or +358 40 703 8599
festdirector@tamperefilmfestival.fi

Riina Mikkonen, Press Coordinator
tel. +358 3 213 0034 or +358 40 532 2912
riina.mikkonen@tamperefilmfestival.fi

Sanna Kyllönen, Press Coordinator
tel. +358 3 213 0034 or +358 40 067 7667
sanna.kyllonen@tamperefilmfestival.fi

» Press Releases
» Back